Zabużanie – odliczanie czas zacząć

Witam Was po długiej przerwie w działalności bloga i od razu przechodzę do konkretów.

Jakiś czas temu pisałem o zmianach w ustawie dotyczącej mienia zabużańskiego, związanych z treścią wyroku TK do sygn. akt S 11/12. Treść wpisu możecie znaleźć tutaj.

W wyniku powyższego wyroku doszło do nowelizacji w/w ustawy, która to na powrót otwiera drogę do żądania wypłaty odszkodowań za mienie pozostawione na wschodzie. W dniu 27 lutego 2014 r. weszła bowiem w życie nowelizacja, na mocy której można żądać wznowienia postępowań zakończonych wydaniem odmownych decyzji, w związku z nieprzebywaniem przez uprawnionych na terenach zabużańskich w dniu 1 września 1939 r. Jeżeli zatem taki był powód, dla którego organy administracji publicznej nie uwzględniły Waszego wniosku o rekompensatę, to do dnia 27 sierpnia 2014 r. powinniście taki wniosek złożyć.

Szansę na pozytywne rozstrzygnięcie mają również osoby, które nigdy wniosku o wypłatę rekompensaty nie złożyły, gdyż miały świadomość, iż w dniu 1 września 1939 r. one lub ich poprzednicy prawni nie przebywali na terenach zabużańskich. Jeżeli osoby te wykażą, iż taki był powód niezłożenia wniosku, to będą mogły otrzymać rekompensaty. Oczywiście pod warunkiem, iż złożą taki wniosek do dnia 27 sierpnia 2014 r.

Niestety w ślad za tą nowelizacją nie postępują prace nad przygotowaniem kompleksowych regulacji dotyczących odszkodowań należnych innym osobom z racji na wypędzenie, ucieczkę lub opuszczenie granic Polski w związku z wojną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.