Podstawa prawna przejęcia nieruchomości – poszukiwania cz. 2

Zgodnie z obietnicą wracam dzisiaj do tematu dotyczącego poszukiwania podstawy przejęcia nieruchomości przez Skarb Państwa.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz uzyskać dostępu do księgi wieczystej i dokumentów do niej dołączonych lub w księdze wieczystej nie ma informacji dotyczących podstawy wpisu własności na rzecz Skarbu Państwa, to jeszcze nic straconego. Informacje te powinny bowiem znajdować się także w posiadaniu organów administracji publicznej. Jeżeli chodzi o nieruchomości gminne, to wszelkie pytania należy kierować do odpowiedniego wydziału urzędu miasta lub gminy. Dla przykładu w Krakowie jest to Wydział Geodezji Urzędu Miasta Krakowa. Nie trzeba obawiać się kwestii prawidłowego określenia organu, gdyż w wypadku błędu, organ administracji publicznej ma obowiązek przekazać wniosek organowi właściwemu. Nie mając żadnych dokumentów potwierdzających prawa do danej nieruchomości, treść podstawy prawnej przejęcia nieruchomości – w praktyce w większości wypadków decyzji administracyjnej – można uzyskać na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Informacje dotyczące podstawy nabycia własności przez Skarb Państwa i treść aktów administracyjnych są informacjami publicznymi, a organ administracji publicznej ma obowiązek ich udostępnienia na wniosek jakiejkolwiek osoby.

O wiele więcej istotnych informacji uzyska natomiast osoba, która może wykazać tzw. interes prawny. W praktyce chodzi o wykazanie, że była właścicielem lub jest następcą prawnym byłego właściciela danej nieruchomości. W razie wykazania interesu prawnego można zażądać przekazania odpisów wszelkich dokumentów  dotyczących przejęcia, a w szczególności potwierdzenia wypłaty odszkodowania (jeśli takowe przysługiwało).

Uzyskanie powyższych dokumentów kończy pierwszy etap postępowania, którego celem jest odzyskanie danej nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.