Podstawa prawna przejęcia nieruchomości – poszukiwania cz. 1

Witaj,

 

Moje wcześniejsze wpisy koncentrowały się przede wszystkim na pewnych problemach prawnych i poglądach Sądu Najwyższego. Ten post ma mieć natomiast charakter praktyczny.

Przed podjęciem jakichkolwiek oficjalnych kroków prawnych, których celem jest zwrot przejętej przez Państwo nieruchomości, względnie uzyskanie odszkodowania, konieczne jest dokładne zbadanie dokumentacji dotyczącej takiego przejęcia. W ogromnej większości przypadków przejęcie nastąpiło na podstawie konkretnej decyzji organów państwowych. To nieważność takiej decyzji otwiera drogę do uzyskania jakichkolwiek świadczeń ze strony Skarbu Państwa. Dlatego też poznanie dokładnej treści takiej decyzji jest istotne przy ustaleniu, czy warto kontynuować sprawę.

Pierwszy problem pojawia się, jeśli w domowym archiwum byłych właścicieli takiego dokumentu nie ma. W takim wypadku można oprzeć się na treści księgi wieczystej dla danej nieruchomości. Najprawdopodobniej w dawnej dokumentacji byłych właścicieli będzie uwidoczniony stary numer takiej księgi. Z reguły nie stanowi to jednak przeszkody do zbadania treści takiej księgi na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html. Konieczne jest tylko odpowiednie przekształcenie takiego numeru. Dla przykładu stary numer księgi wieczystej mógłby wyglądać tak: KW 11111. Dla przekształcenia go w nowy musimy przede wszystkim znać miejsce położenia nieruchomości. Do każdego powiatu zostało przypisane odpowiednie oznaczenie i tak np. dla miasta Krakowa jest to KR1P. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie właściwego nowego numeru księgi. Ma on zawsze 8 cyfr. Brakujące cyfry starego numeru księgi wieczystej uzupełnić należy cyframi 0 – zatem w moim przykładzie będzie to 00011111. Ostatnim elementem jest ustalenie cyfry kontrolnej. W ostatniej rubryce należy wpisywać po kolei cyfry od 0 do 9. Jeśli po wpisaniu danej cyfry nie pojawi się komunikat „Zła cyfra kontrolna!”, to udało się ustalić właściwą cyfrę. Przyjmijmy, że jest to cyfra 0. I tak w wyniku powyższych zabiegów uzyskamy nowy numer księgi wieczystej: KR1P/00011111/0, który umożliwi nam jej przejrzenie w internecie.

Badając księgę wieczystą powinniśmy w pierwszej kolejności spojrzeć na dział I-O. W tym dziale znajdują się informacje o położeniu nieruchomości, dzięki którym możemy się upewnić czy badamy właściwą nieruchomość. Następnie przechodzimy do Działu II, w którym są wpisane informacje o właścicielach nieruchomości i podstawach ich wpisu. W tym miejscu powinien być podany: numer decyzji, data jej wydania oraz nazwa organu, który ją wydał.  Niestety nie jest możliwe zbadanie treści takiej decyzji w internecie. Odpis takiej decyzji, będącej podstawą wpisu znajduje się w aktach danej księgi wieczystej w sądzie wieczystoksięgowym, który taką księgę prowadzi. Istnieje możliwość uzyskania dostępu do tych dokumentów, nie jest to jednak bezproblemowe. Akta i zbiory dokumentów dołączone do księgi wieczystej nie są bowiem objęte zasadą jawności, a co za tym idzie osoba, która chce je przeglądnąć musi wykazać swój interes prawny. Dlatego też niejednokrotnie sądy wieczystoksięgowe odmawiają zgody na zbadanie tych dokumentów.

W kolejnym wpisie przybliżę inne możliwości uzyskania dostępu do treści decyzji sankcjonującej przejęcie nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.