Graniczny termin zgłoszenia wniosku o zwrot nieruchomości wywłaszczonej przed co najmniej 20 laty!

W dniu 14 maja 2019 r. wszedł w życie art. 136 ust. 7 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który istotnie ogranicza możliwość żądania zwrotu nieruchomości wywłaszczonej, która stała się zbędna dla celów wskazanych w decyzji wywłaszczeniowej. Celem tej nowelizacji jest ostateczne uregulowanie kwestii nieruchomości wywłaszczanych przed kilkudziesięciu laty poprzez wygaszenie roszczeń o ich zwrot.

Dotychczas, w przypadku gdy organ nie poinformował byłego właściciela o możliwości żądania zwrotu, były właściciel nie był ograniczony czasowo w zakresie możliwości złożenia wniosku o zwrot. Aktualnie, zgodnie z w/w przepisem, po upływie 20 lat od dnia, w którym decyzja wywłaszczeniowa stała się ostateczna, żądanie zwrotu wygasa. Co więcej, po upływie tego okresu organ nie jest już zobowiązany do informowania byłego właściciela o możliwości ubiegania się o zwrot. Utrata roszczenia o zwrot powiązana jest wyłączenie z upływem w/w terminu.

Co niezwykle istotne dla byłych właścicieli nieruchomości wywłaszczonych przed laty, ustawodawca przyjął, iż byli właściciele, którzy utracili własność nieruchomości 20 lat temu lub wcześniej mogą złożyć wnioski o zwrot tych nieruchomości najpóźniej do dnia 14 maja 2020 r. Wszystkie wnioski o zwrot zgłoszone po tej dacie nie zostaną uwzględnione, z uwagi na wygaśnięcie prawa do zwrotu.

Jako, iż „zegar tyka”, każdy były właściciel (lub jego spadkobierca), który dotychczas wahał się ze złożeniem wniosku o zwrot lub odkładał tę decyzję w czasie, powinien niezwłocznie podjąć działania, aby uchronić się przed bezpowrotną i ostateczną utratą prawa do zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.